GM-BAT-AC06A-12V  (BAC06A-12V- BATTERY CHARGER)
DESCRIPTION:
BAC06 series switching battery charger adopts the latest switch power components, which is designed for charging lead-acid starting battery according to its property. The charger is suitable for lead-acid battery float charge. The maximum charge current for 12V charger is 6A; the maximum charge current for 24V charger is 3A.
PERFORMANCE AND CHARACTERISTICS:
  • With short circuit and reverse connection protection.
  • Charging voltage and current can be adjusted via potentiometer on the spot.
  • LED display: Power indication and charging indication.
  • Horizontal type for installation of BAV06A, easy to install.
  • Vertical type for installation of BAC06V, furthest decreased installation dimension.
TECHNICAL SPECIFICATIONS:
Battery Voltage 12V/24V Max. Charging Current 6A/3A Rated Input Voltage (100~240)V Max. Input Voltage Range (90~280) V AC Input Frequency (50/60) Hz Max. Input Current 2A No-Load Power Consumption <3W Operating Mode Two segments Maximum Efficiency 83%/85% Operating Temp. (-30~+55) Storage Temp. (-40~+85) Net Weight (kg) 0.65 Case Dimensions (mm) 143*96*55